Samomasáž – prvá pomoc proti únave a stresu.

Potrebujete si momentálne uvoľniť vlastné napätie, upokojiť sa pred spaním, utlmiť bolesť alebo dodať energiu?

A čo tak skúsiť samomasáž? Samomasáž – sa odporúča ľudom, ktorí sedia pred počítačom aj niekoľko hodín.

Samomasáž.

Príjemnejšie je keď nás masíruje niekto druhý, no ale ten nie je práve po ruke. Doprajte si niečo pre seba a urobte si automasáž. Masírovanie seba samého je príjemný spôsob ako sa uvolniť , doplniť energiu. Výhodou samomasáže je, že len vy dokážete zasiahnúť exponované miesta s adekvátnou silou a časom. To vám žiaden masér nespraví aj keby sa ako snažil.

Popíšem pár krátkych postupov, ktoré si môžete vyskúšať aj sami. Tieto návody sú zozbierané z kníh o masáži a niektorých článkoch v tlači a internete.

Prípravou na samomasáž je teplý kúpeľ či sprcha. Potom si nájdite kľudné miesto, kde Vás nebude nič rušiť, zavrite oči a masírovaním odložte svoje starosti. Môžete použiť masážny krém alebo olej (pri suchej pleti), prípadne gél (pri normálnej a mastnejšej pleti).

Celou podstatou je, že si doma a vhodnými pomôckami dokážeme pomôcť sami, bez potreby kupovať lieky a navštevovať lekárov. Len treba vedieť ako na to.

Masáž tváre a hlavy.

Tvár a temeno hlavy sú veľmi vhodné na samomasáž. Na tvári sa nachádza veľký počet receptorov a preto masáž tváre dobre vplýva na celé telo , dokáže meniť naše nálady a tiež je dobrou prevenciou proti vráskam.

  • Začnite tým, že si celú tvár jemne trite rukami. Potom prstami oboch rúk pomaly a pevne trite od stredu čela k spánkom. Potom od nosa k ušiam a nakoniec od úst po okraj sánky.
  • Jemne trite oblasť okolo očí, potom palcami a ukazovákmi zatláčajte oblasť pozdĺž obočia od koreňa nosa k spánkom. Ak nájdete citlivý bod zotrvajte na ňom, kým bolesť neustúpi.
  • Bruškami prstov si klepte miesta pod očnými viečkami. Prekrvuje to danú oblasť a zmenšuje opuchy.
  • Oboma rukami chyťte hrsť vlasov pri korienkoch, prstami skrúťte a jemne potiahnite. Podržte niekoľko sekúnd, potom uvoľnite a opakujte to po celom temene hlavy.
  • Prstami jednej ruky si prečešte vlasy od korienkov k ich končekom, potom pokračujte druhou rukou až kým neprejdete celú hlavu. Snažte sa udržiavať pravidelný plynulý rytmus a čaká Vás prekvapivé uvoľnenie.
  • Palcom a ukazovákom jemne stláčajte a poťahujte uši, pričom prejdete všetkými záhybmi. Dráždenie reflexných bodov na ušiach ovplyvňuje celé telo.

Masáž šije.

Napätie v šiji a ramenách pociťuje skoro každý človek. Práve tu sa ukladá napätie, stres a často je to aj dôsledok nesprávneho držania tela alebo dlhé sedenie za písacím stolom. Pokiaľ nie je toto svalové napätie uvolnené, bráni prúdeniu krvi do hlavy a mozgu a vyvoláva migrény, podráždenosť a únavu. Urobte si samomasáž, alebo návštívte kúpele.

  • Zakloňte hlavu a dlaňami aj prstami oboch rúk stláčajte svalstvo pri koreni šije po oboch stranách. Potom pomaly dávajte hlavu dopredu, pričom väzivo stále tlačíte. Podržte hlavu vpredu desať sekúnd, potom ju vráťte do vzpriamenej polohy.
  • Trite si rukami hore a dolu zadnú stranu krku, kým sa celá oblasť nezohreje. Potom prstami rúk zatláčajte krúživým pohybom a do hĺbky po celej krčnej oblasti. Netlačte si na chrbtovú kosť.
  • Položte ľavú ruku na pravé plece a stlačte sval. Držte tlak a plece pomaly vytláčajte dozadu. Pukotavý zvuk svedčí o tom, že svaly sú napäté a treba ich uvolniť. Zopakujte to aj s pravou rukou na ľavom pleci.
  • Masírovať si môžeme ktorúkoľvek časť tela, na ktorú si dosiahneme. Nevýhodou samomasáže je skutočnosť, že sa pri nej nedokážeme úplne uvolniť a samozrejme to, že nedosiahneme na všetky časti nášho tela.

Kniha o samomasáži.

Dobrá pomôcka je kniha Sebamasáž pre každého
Dlhoroční pracovnící v oblasti masáží MUDr. Ján Jánošdeák a Ing. Ján Jánošdeák prichádzajú vo svojej novej publikácii s tradičnými postupmi sebamasáže, ktoré rozširujú o nové a originálne spôsoby. Cieľom autorov je prispieť k uľahčeniu prijatia tejto užitočnej snahy, pomôcť pri zvládnutí nárokov na realizáciu sebamasáže v uplatňovaní potrieb bežných ľudí a športovcov pri ich úsilí o zdravie, stav tela a výkonnosť

Tip pre Vás

Na samomasáž môžete využiť aj rôzne masážne prístroje. Sú to účinné pomôcky pre efektívnu a relaxačnú masáž celého tela alebo jednotlivých svalových partií.

Masážna podložka

Pomôcka pre masáž chodidiel, určené pre reflexnú terapiu, 2 stupne rýchlosti,

Saomasáž - obrázok masážnej podložky

Masážny prístroj

2 vymeniteľné masážne hlavice, infračervené lúče, plynulé nastavenie intenzity

samomasáž -masažny prístroj ručný

Masážny vankúš

hiatsu masáž, 4 páry masážnych hlavíc, odbúrava svalové napätie

masážny vankúš

A čo Vy? Máte skúsenosti so samomasážou, alebo svoje vyskúšané postupy, napíšte aké a aký majú na Vás účinok.