Pálenie záhy – to je nepríjemné

Pálenie záhy.

Niekto nevie, o čom je reč, iný to pozná až veľmi dobre. Dakedy je to len nepríjemný pocit prekyslenie v ústach, inokedy až bolesť v hornej časti hrudníka. Pálením záhy trpí asi polovica žien počas tehotenstva, predovšetkým v posledných troch mesiacoch.


Dôvody pálenia záhy sa u každého človeka líšia. U voľaktorých ľudí sú takýmito „spúšťači“ určité jedlá alebo nápoje. U druhého prichádza pálenie záhy, keď sa človek hneď po jedle pustí do cvičenia alebo si naopak ľahne.
Ľudia postihnutý častým pálením často tvrdia, že im pálenie záhy spôsobuje ťažkosti najmä počas spánku.

Pálenie záhy môže byť spojené s rôznymi faktormi vrátane stravy, fyzickej aktivity a spánku.

Pálenie záhy môže byť spojené s rôznymi faktormi vrátane stravy, fyzickej aktivity a spánku. Niekto nevie, o čom je reč, iný to pozná až veľmi dobre. Dakedy je to len nepríjemný pocit prekyslenie v ústach, inokedy až bolesť v hornej časti hrudníka. Pálením záhy trpí asi polovica žien počas tehotenstva, predovšetkým v posledných troch mesiacoch. Dôvody pálenia záhy sa u každého človeka líšia. U voľaktorých ľudí sú takýmito „spúšťači“ určité jedlá alebo nápoje. U druhého prichádza pálenie záhy, keď sa človek hneď po jedle pustí do cvičenia alebo si naopak ľahne. Ľudia postihnutý častým pálením často tvrdia, že im pálenie záhy spôsobuje ťažkosti najmä počas spánku.

Pálenie záhy je refluxné ochorenie. Reflux označuje návrat žalúdočných štiav a niekedy aj žlče do pažeráka. Tomu by za normálnych okolností mal zabrániť uzatvárací sval žalúdka. Ak sa napriek tomu dostane žalúdočná kyselina do pažeráka, môže to vyvolať viacero ťažkostí. 

Dôležité – ak vás páli záha

Ak vás pálenie záhy trápi dlhšiu dobu a dosť často, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc. Keď je pálenie záhy pravidelné, žiaden lekár neodporučí mávnuť nad ním rukou.  Táto zdanlivo neškodná záležitosť môže naznačovať aj vážnejšie zdravotné problémy, napríklad zápal pažeráka alebo jeho napadnutie rakovinou. Ak vás však pálenie záhy prepadne občas, napríklad po výdatnom obede u príbuzných alebo na oslave, nie je dôvod panikáriť.

Ak pálenie záhy sprevádzajú takéto príznaky, neodkladne vyhľadajte odbornú pomoc:

 • Sťažené prehĺtanie alebo bolesť pri prehĺtaní
 • Zvratky sfarbené krvou
 • Stolica s prímesou krvi alebo s čiernym sfarbením, tzv. smolná
 • Dýchavičnosť
 • Závraty
 • Bolesť vystreľujúca do hrdla a pleca

Rôzne tvrdenia.

Medzi najpopulárnejšie patrí tvrdenie, že účinkuje mlieko alebo mätové cukríky. Prv než vyskúšate rôzne metódy, presvedčte sa, či osoba, ktorá rozdáva podobné rady, vôbec vie, o čom hovorí.
(V mlieku sa nachádzajú tuky, bielkoviny a vápnik, ktoré stimulujú vylučovanie žalúdočných štiav. Aj keď mlieko sa všeobecne odporúča ako liek proti páleniu záhy, naráža sa tu na jeden problém. Mlieko pôsobí upokojujúco, kým preteká pažerákom, ale v žalúdku podporuje vylučovanie kyselín. )

Ako si pomôcť pri pálení záhy?

Na pálenie záhy jestvuje veľa „zaručených“ receptov. Každý sme iný, tak treba skúšať čo zaberá práve nám.

 • sóda bikarbóna – rozmiešajte dve kávové lyžičky v pohári vlažnej vody a vypite na ex. Neprehánať to s množstvom.
 • žuvačky bez cukru – zvyšujú tvorbu slín, čím kyslý obsah rýchlejšie „spláchnete“ opäť do žalúdka, navyše budete mať lepší, sviežejší pocit v ústach
 • blahodarné čaje – vynikajúco pomáha aníz v kombinácii s mätou, pomerne rýchlo však zaberá najmä čaj z ďumbiera a feniklu
 • Na pálenie záhy pomôžu surové zemiaky. Nastrúhame pár surových zemiakov, šťavu vytlačíme a precedíme cez sitko. Na zmiernenie pálenia postačia 2-3 lyžice šťavy.
 • lieky – bez lekárskeho predpisu vám v lekárni ponúknu hneď niekoľko liečiv zo skupiny antacidá.  (Maalox , Pantoloc Control , Talcid….)
 • Obchody so zdravou výživou ponúkajú mnoho bylín na zmiernenie ťažkostí spojených s pálením záhy. Vyskúšajte ďumbierový koreň (Zingiber officinale), Zmes z horkých bylín (koreň horca žltého (Gentiana lutea), paliny (Artemisia absinthium), voduľka kanadská (Hydrastis canadensis)), alebo aromatické byliny (šanta (nepeta cataria), či fenikel (Foeniculum vulgare).

Príčiny pálenia záhy sú rôzne – môže to byť napríklad aj nadmerný stres. Preto je určite dôležitá aj zmena životného štýlu.

ilustračný obrázok pálenie záhy

Pálenie záhy – pár babských rád

Dôležité:

 • Ak sa pálenie záhy vyskytuje často alebo je závažné, je dôležité navštíviť lekára, aby sa vylúčili vážnejšie zdravotné problémy. Lekár môže diagnostikovať príčinu pálenia záhy a odporučiť vhodnú liečbu.
 • Niektoré z týchto rád nemusia byť vhodné pre tehotné ženy a dojčiace matky.
 • Tieto babské rady na pálenie v hrudníku sú len orientačné a nemusia fungovať u každého.

Tieto  informácie nie sú určené ako náhrada za lekársku pomoc. Vždy sa poraďte so svojím lekárom o akýchkoľvek zdravotných problémoch, ktoré máte.

Zvýšte polohu hlavy pri spaní: Podložte si hlavu a ramená o cca 15 cm vankúšmi. Tým zabránite spätnému toku kyseliny zo žalúdka do pažeráka.

Jedzte menšie porcie častejšie: Vyhnite sa prejedaniu a jedzte menšie porcie v priebehu dňa. To zníži tlak na žalúdok a zníži produkciu kyseliny.

Žuvajte žuvačku bez cukru: Žuvanie stimuluje produkciu slín, ktoré neutralizujú kyselinu v pažeráku. Vyberte si žuvačku bez cukru, aby ste predišli nadmernej produkcii žalúdočnej kyseliny.

Pite vodu: Pite dostatok čistej vody počas dňa. Voda pomáha riediť žalúdočnú kyselinu a uľahčuje trávenie.

Vyhnite sa spúšťačom: Vyhnite sa potravinám a nápojom, ktoré dráždia žalúdok a spúšťajú pálenie záhy. Medzi bežné spúšťače patria:

 • Kyslé potraviny a nápoje (citrusové plody, paradajky, káva, alkohol)
 • Mastné a vyprážané jedlá
 • Sýtené nápoje
 • Čokoláda
 • Cibuľa a cesnak
 • Mäta pieporná

Bylinkové čaje: Niektoré bylinky dokážu upokojiť podráždený žalúdok a neutralizovať kyselinu. Vyskúšajte čaj z harmančeka, feniklu, medovky alebo zázvoru.

Sóda bikarbóna: Rozmiešajte lyžičku sódy bikarbóny v pohári studenej vody a vypite. Sóda bikarbóna neutralizuje kyselinu v žalúdku a prináša rýchlu úľavu. pozor na množstvo, hrozí riziko predávkovania, čo môže viesť k narušenia hodnoty pH tela. 

Jablčný ocot: Zmiešajte lyžicu jablčného octu v pohári studenej vody a vypite pred jedlom. Jablčný ocot podporuje trávenie a neutralizuje kyselinu.

 Aloe vera: Pite šťavu z aloe vera alebo užívajte kapsuly s aloe vera. Aloe vera má protizápalové a upokojujúce účinky na tráviaci systém.

 Zázvor: Žuvajte kúsok surového zázvoru alebo pite zázvorový čaj. Zázvor podporuje trávenie a uľahčuje vyprázdňovanie žalúdka.

Mlieko: Pohár studeného mlieka môže neutralizovať žalúdočnú kyselinu.

Fenikel: Feniklový čaj má protizápalové a upokojujúce účinky a môže pomôcť zmierniť príznaky pálenia záhy.

Harmanček: Harmančekový čaj má upokojujúce a relaxačné účinky a môže pomôcť zmierniť tráviace ťažkosti.

Ľubovník bodkovaný: Ľubovníkový čaj má protizápalové a antidepresívne účinky a môže pomôcť zmierniť stres, ktorý môže prispievať k páleniu záhy.

Mäta pieporná: Žuvačka mäty piepornej alebo šálka mätového čaju môže upokojiť podráždený žalúdok.

Banán: Banány sú bohaté na draslík, ktorý môže pomôcť neutralizovať žalúdočnú kyselinu.

Surový zemiak: Konzumácia surového zemiaka môže pomôcť znížiť kyselinu v žalúdku.

Jogurt: Jogurt s probiotikami môže pomôcť zlepšiť trávenie a zmierniť príznaky pálenia záhy.

obrázok bylinkové čaje ako pomoc pri pálení záhy

Tip na záver:

 • Ak trpíte pálením záhy, skúste si viesť denník stravy a zaznamenávať si, aké potraviny a nápoje u vás spúšťajú pálenie záhy. To vám môže pomôcť identifikovať a vyhnúť sa spúšťačom.
 • Užívajte voľnopredajné antacidá: V lekárni kúpite rôzne voľnopredajné antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu.