Prírodné prípravky proti komárom

Leto: Slnko, zábava a… komáre?

Leto je síce skvelé obdobie plné slnečných dní a grilovačiek, no prináša so sebou aj otravných komárov, ktorí nám chcú s radosťou „piť krv“. Našťastie existujú prípravky proti komárom.

Ale nebojte sa, na komáre existujú skvelé riešenia! Už žiadne svrbiace štípance a pokazené večery.

Máme k dispozícii rôzne prípravky proti komárom, ktoré nájdeme v drogériách a lekárňach. Repelenty vo forme sprejov, elektrické odpudzovače a mnoho ďalších – výber je naozaj pestrý.

Pri výbere však treba dávať pozor. Chemické spreje nie sú vhodné pre malé deti do 3 rokov a pre ľudí s alergiami či atopickým ekzémom. Alergiu môže vyvolať aj repelent v elektrickom odpudzovači.

Preto je dôležité vyberať si produkty s ohľadom na naše potreby a citlivosť pokožky.

Nezabudnite, že okrem repelentov existuje aj viacero prírodných metód na odpudzovanie komárov. Citrónová tráva, bazalka, levanduľa a iné bylinky dokážu komáre odlákať a spríjemniť nám tak letné posedenia.

S trochou snahy a správnymi produktmi si leto užijeme bez otravných komárov!

Aké sú prípravky proti komárom

Komár – neustále bzučanie a svrbiace pichnutie dokáže pokaziť nejeden večer. Ľudia urobia čokoľvek, aby sa komárov zbavili. Snažíte sa s nimi bojovať . Môžeme používať repelenty, rôzne elektrické odpudzovače a podobne.

Prírodné repelenty – neobsahujú chemikálie, je však potrebné ich častejšie aplikovať. Býva v nich najčastejšie obsiahnutá mäta, levanduľa, medovka, klinček, jalovec.
Chemické repelenty – bývajú účinnejšie, sú však menej šetrné ako k samotnému užívateľovi (môžu spôsobiť bolesti hlavy, alergické reakcie, …), tak i k životnému prostrediu.
B-komplex repelent v dražé – namiesto klasického repelentu v spreji, ide o tablety B-komplexu, ktoré sa užívajú vnútorne. Prípravok pokrýva dennú spotrebu vitamínov B a navyše nás chráni proti komárom. Tieto, vo vode rozpustné vitamíny, sú vylučované z tela potom a močom. Ich aróma, zvlášť potom vôňa Tiamínu (vitamín B1), komáre odpudzuje. Nemusí však fungovať na 100% u všetkých jedincov.
Elektrické odpudzovače – vhodné do miestností, zapájajú sa do elektrických zásuviek.

Prípravky proti komárom:

Volarome repelent 50 ml BIO
Ochrana pred bodavým hmyzom. Tento produkt hmyz neničí, ale vďaka vôni zmesi éterických olejov ho prirodzene odpudzuje.

Repelentný telový olej BIO proti komárom
BIO repelentný telový olej proti komárom a ďalšiemu hmyzu je 100% prírodný repelent, ktorého základom je jojobový olej.

Mapez spray 100 ml
Mapez spray je prírodný produkt pre deti vytvárajúce bariéru proti muchám a komárom s obsahom mäty, levandule, pelargónie, citronely a litsea.

Australian Bodycare Pure Oil
Australian Bodycare Pure Oil je najsilnejším prírodným antiseptikom. Ničí baktérie, plesne a vírusy a je účinným repelentom.

Repelenty a prípravky proti hmyzu

Čo sú repelenty a ako fungujú?

Repelenty sú látky, ktoré odpudzujú hmyz. Môžu fungovať rôznymi spôsobmi:

  • Chemické repelenty: Tieto repelenty maskujú váš pach pred hmyzom, takže si vás ani nevšimne. Medzi najbežnejšie chemické repelenty patria DEET, Icaridin a Picaridin.
  • Prírodné repelenty: Namiesto maskovania pachu obsahujú látky s vôňou, ktorá hmyzu prekáža a odpudzuje ho. Medzi najobľúbenejšie prírodné repelenty patria oleje z eukalyptu, citrónovej trávy a levandule.

Aký repelent si vybrať?

Výber repelentu závisí od vašich individuálnych preferencií a potrieb. Ak hľadáte maximálnu ochranu, chemický repelent s vysokým obsahom DEET bude dobrou voľbou. Ak dávate prednosť prirodzenejším alternatívam, vyskúšajte repelent s esenciálnymi olejmi.

Pri výbere repelentu je dôležité zvážiť aj vek a zdravotný stav. Pre malé deti a tehotné ženy sa odporúčajú repelenty s nižším obsahom DEET.

Tipy na používanie repelentu:

  • Repelent nanášajte na odkryté časti pokožky a oblečenia.
  • Nepoužívajte repelent na oči, ústa a nos.
  • Po návrate dovnútra si umyte pokožku mydlom a vodou.
  • Repelenty skladujte mimo dosahu detí.

Ďalšie tipy na ochranu pred hmyzom:

  • Noste oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami.
  • Používajte moskytiéry nad posteľou.
  • Odstráňte z okolia domu stojatú vodu, v ktorej sa množia komáre.
  • V záhrade pestujte rastliny odpudzujúce hmyz, ako napríklad levanduľu, bazalku a mätu.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov sa môžete zbaviť otravných komárov a hmyzu a užiť si leto naplno!


Prístroj na ulavu po bodnutí hmyzom

BEURER BR 60 

Prístroj na úľavu pri bodnutí hmyzom

Pozri viac