A zase ta chrípka …

Teploty vonku poklesli a lezie na nás chrípka, ako vždy v tomto období? Zima je každý rok časom zvýšenej chorobnosti. Môžu za to chladné počasie, a aj výkyvy počasia, ktoré útočia na našu imunitu a prajú množeniu vírusov.

Čo je chrípka?

Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je zvyčajne náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 – 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za 1 až 3 dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch odoznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2-4 týždňov od prvých príznakov.

Ako rozoznáme, že ide o pravú chrípku a nie o prechladnutie?

Pravá chrípka sa hlási vysokou horúčkou, zimnicou, bolesťou hlavy, svalov, kĺbov a celkovou slabosťou, ktorá chorého vyslovene upúta na lôžko. Horúčku dostane aj ten, kto si myslí, že “na horúčku netrpí”. Tým sa chrípka spravidla líši od bežného prechladnutia, ktoré sa prejavuje ďaleko miernejšie a z ktorého sa chorý rýchlo uzdraví. Neskôr sa môže pridať tiež aj pálenie v hrdle a kašeľ.

Ako sa lieči …

Liečbu nekomplikovanej chrípky zvládnete aj sami doma. Jej základom je pokoj v posteli. Ostatné opatrenia sú iba podporné a majú znížiť príznaky chrípky. Na nočnom stolíku by Vám okrem teplomera nemal chýbať horúci čaj s citrónom a krabička s liekmi na znižovanie teploty (Paralen, Panadol, Aspirin pod.). Ťažkosti s nádchou a kašľom znížia rôzne kvapky. Väčšina liekov proti chrípke je dostupná v lekárni aj bez lekárskeho predpisu.

Základnú liečbu je vhodné doplniť dostatočným prívodom vitamínov (B a C). Konzumujte veľa ovocia. Vhodné sú najmä citrusy a banány. Pomôcť Vám môže aj med. Dbajte na správny pitný režim. Svoju zvýšenú potrebu tekutín by ste mali pokryť ovocnými šťavami alebo nápojmi s obsahom minerálnych látok.

Chrípka je vírusové ochorenie, preto od lekára nečakajte žiadne antibiotiká. Tá je vhodné použiť len v prípadoch, keď sa vírusová infekcia skomplikovala prítomnosťou a pomnožením baktérií vo Vašich dýchacích cestách. Pre zvlášť ťažké prípady chrípky u starých alebo oslabených ľudí je možné použiť aj lieky zo skupiny antivirotík. Sú to látky, ktoré zabraňujú množeniu vírusov vo vašom organizme.

Naši predkovia, babky bylinkárky a rôzni ľudoví liečitelia počas stáročí prišli na množstvo receptov, ako sa horúčok, nádchy a podobných nepríjemností zbaviť. V prvom rade si treba uvedomiť jedno, chrípku treba poctivo vyležať. Nielen preto, aby ste nenakazili ostatných, ale tiež preto, aby v zásade bežné ochorenie neprerástlo do zápalu pľúc alebo vám nespôsobilo iné zdravotné komplikácie.

Chrípka - ilustračný obrázok

Pár rád proti chrípke

Naši predkovia, babky bylinkárky a rôzni ľudoví liečitelia počas stáročí prišli na množstvo receptov, ako sa horúčok, nádchy a podobných nepríjemností zbaviť. V prvom rade si treba uvedomiť jedno, chrípku treba poctivo vyležať. Nielen preto, aby ste nenakazili ostatných, ale tiež preto, aby v zásade bežné ochorenie neprerástlo do zápalu pľúc alebo vám nespôsobilo iné zdravotné komplikácie.

  • Zmiešajte klinček so štvrtinou čajovej lyžičky mletého zázvoru a štipkou mletej škorice. Všetko prelejte dvoma šálkami vriacej vody a do každej šálky primiešajte dve lyžice medu. Klinček pôsobí ako antiseptikum, zázvor a škorica majú protizápalové účinky. Pozrite si aj iné liečivé rastliny
  • Chren a med dokážu povzbudiť imunitu vďaka vysokému obsahu vitamínov. Koreň chrenu najemno nastrúhajte a zmiešajte rovnakým množstvom medu. Zmes užívajte po lyžičkách tri až sedemkrát denne.
  • Veľa C-kaVitamín C zvyšuje obranyschopnosť, ale dávkovanie treba upraviť podľa aktuálneho stavu. Ak sa nebudete cítiť dobre, vezmite si napríklad tri tablety za deň a potom napríklad každý deň jednu.
  • Na kašeľ a priedušky pomôže cibuľový med. Cibuľu nakrájajte na kolieska alebo kocky, zalejte medom a nechajte v chladničke stáť do druhého dňa, dobré je niečím túto zmes zaťažiť. Cibuľa pustí šťavu. Tú prehĺtajte po čajových lyžičkách asi šesťkrát denne alebo ňou slaďte čaj.
  • Priessnitzov zábal. Rokmi overená tradícia. Aby  Priessnitzov obklad dobre  fungoval, musíte ho kontrolovať a často meniť. Mal by byť v pôvodnej podobe – mokrá spodná vrstva zahrievaná teplou suchou hornou vrstvou, prípadne poprekladané igelitom.
  • Dajte si čokoľvek s cesnakom. Ten povzbudzuje potenie. Látky, ktoré obsahuje, podporujú čistenie dýchacích ciest a zlepšujú odkašliavanie. Nahradia aj syntetické kvapky proti kašľu.
  • Zvýšený prísunu vitamínov. Vitamíny by mali byť bežnou súčasťou nielen našej stravy, ale aj základným kameňom v prevencii proti chrípke. Dôležité je zabezpečiť telu ich prísun pravidelne. Keď príde choroba, tak ich konzumáciu ešte zvýšiť. Nevyhnutná je čerstvá zelenina a ovocie alebo šťavy, dostatok tekutín a naopak obmedzenie alkoholu či fajčenia. Zvýšiť prísun vitamínov je možné tiež vitamínovými doplnkami.
  • Zníženie horúčky. Zvýšenú teplotu nie je nutné zrážať, ale ak horúčka vystúpi nad 38 stupňov, mali by nastúpiť lieky, prípadne aj zábaly. Dlhotrvajúcej horúčka môže byť pre telo nebezpečná. V prípade, že trpíte nachladnutím alebo nádchou, stačia lieky s obsahom paracetamolu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Pri chrípke, ktorá býva sprevádzaná väčšími bolesťami hlavy alebo kĺbov, sú vhodné lieky s obsahom látky ibuprofen. Pôsobia zároveň protizápalovo.

Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom.