Inkontinencia je veľmi nepríjemná

Močová inkontinencia alebo pomočovanie je nedobrovoľná strata moču z tela. Často je dočasná a skoro vždy vyplýva z aktuálneho zdravotného stavu.

Ženy s inkontinenciou majú často rozpaky hovoriť o svojom probléme, čo je ale nesprávne.Únikom moču sa nikto nechváli, len ju pred okolím tají a vložkami zakrýva.

Netreba sa hanbiť

Základom úspešnej liečby je strata hanby. Pretože tento problém má (alebo bude mať) raz v živote takmer každá druhá žena, nebudete v ordinácii praktického lekára alebo gynekológa ani prvá ani posledná. Odhoďte ostych a vyberte sa k lekárovi, cviky nie vždy pomôžu a žiť s vložkami asi nie je ničí sen.

Druhy inkontinencie

  • Stresová inkontinencia
    Týka sa 35 – 45% prípadov. Moč nechtiac uniká pri zvýšení vnútrobrušného tlaku (pri kašli, kýchnutí, poskočenia, zdvihnutie bremena, niekedy aj pri chôdzi či zmene polohy). Býva spojená s nadmernou pohyblivosťou močovej trubice pri jej nedostatočnej podpore alebo pri oslabení uzáveru – pri nedostatočnosti zvierača močovej trubice (ISD). Liečba stresovej inkontinencie je vo väčšine prípadov operačná, dnes najmä prostredníctvom minimálne invazívnych metód.
  • Urgentná čiže nutkavá inkontinencia
    Vyskytuje sa u 25-35% pacientok. Je charakterizovaná nechceným únikom moču pri nadmernom nutkanie na moč. Jej príčinou je buď nadmerná aktivita močového mechúra, alebo porucha tlmenie reflexov vedúcich k vyprázdňovaniu mechúra. Tento typ inkontinencie sa rieši predovšetkým liekmi. V 20 -40% prípadov sa stresová a urgentná forma vyskytuje súčasne ako zmiešaná inkontinencia. Liečebný postup je individuálny, zvyčajne je tiež kombináciou medikamentózna terapia a operačného zákroku.
  • Reflexná inkontinencia
    Táto forma tvorí 5-10% prípadov. Jedná sa o poruchu reflexu močenia, ktoré nastáva v oblasti miechových neurónov pri fraktúrach stavcov alebo pri rôznych neuropatia (ochorenie nervu) zápalového alebo degeneratívneho pôvodu.
  • Paradoxná inkontinencia
    Predstavuje rovnako 5-10% prípadov, únik moču nastáva pri preplnení močového mechúra, kedy sa včas nespustí zodpovedajúci mikčný reflex. Vyskytuje sa napríklad po radikálnych gynekologických operáciách, niekedy aj pri stavoch, kedy je nádorom alebo zostupom rodidiel úplne utláčaná močová trubica.

Rizikové faktory úniku moču:

  • Niektoré zdravotné stavy: Ochorenia prostaty, obličiek, diabetes mellitus, poranenia miechy alebo neurologické choroby (hlavne mŕtvica).
  • Časté infekcie močových ciest.
  • Pohlavie: Ženy majú vyššiu pravdepodobnosť inkontinencie, najmä ak viackrát rodili.
  • Staroba: Svaly panvového dna aj zvierače vekom ochabujú – je to prirodzené.
  • Obezita: Zvyšuje tlak na močový mechúr a okolité svaly. Pravdepodobnosť úniku moču rastie pri kýchnutí alebo kašli.
  • Fajčenie: Často vedie k chronickému kašľu, z ktorého vyplynú epizódy inkontinencie.

Časté otázky

Môže sa inkontinencia moču zhoršovať?
U väčšiny typov inkontinencie moču dochádza časom k zhoršeniu. Je teda veľmi dôležité návštevu lekára neoddalovat.

Ako dlho zvyčajne trvá liečba inkontinencie?
Dĺžka liečby závisí na mnohých faktoroch. Rozhoduje typ inkontinencie, celkový zdravotný stav pacienta i jeho spolupráca s lekárom.

Môže sa inkontinencia moču zhoršovať?
U väčšiny typov inkontinencie moču dochádza časom k zhoršeniu. Je teda veľmi dôležité návštevu lekára neoddalovat.

Ako si pomôcť pri inkontinencii?

Nie len rôzne bylinky, existujú aj výživové doplnky alebo pomôcky, ktoré pomôžu problém vyriešiť či uľahčia vašu situáciu. Čo si teda vybrať? Poraďte sa s lekárom, ktoré prostriedky sú pre vás najvhodnejšie. 

  • Bylinky − pre normálnu funkciu močových ciest sú vhodné napríklad pŕhľava, kapsička pastierska, praslička roľná či púpava lekárska, okrem toho sú dobré aj tekvicové semiačka.
  • Výživové doplnky − ak nepatríte k tým, ktorí si radi varia bylinné odvary a čaje, vyberte výživové doplnky. Zvyčajne v nich nájdete kombináciu výťažkov hneď z niekoľkých bylín.
  • Lieky na inkontinenciu − nie je ich veľa, užívajú sa výnimočne a ich nasadenie je nevyhnutné konzultovať s lekárom. Väčšinou ide o parasympatolytiká alebo hormonálnu liečbu.
  • Pomôcky pri inkontinencii − medzi najčastejšie pomôcky patria inkontinenčné vložky, ktoré sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach a tvaroch (pre mužov a ženy), tak aby boli úplne diskrétne a pritom maximálne funkčné. Rovnako praktické sú aj nohavičky na inkontinenciu.
  • Kozmetika pri inkontinencii− únik moču je spojený aj s častými a opakovanými kožnými problémami v oblasti genitálií. Pre ich riešenie či prevenciu ich vzniku je vhodné používať čistiace peny, ktoré jednak zbavujú pokožku nečistôt, zároveň majú pH 5,5 a navyše neutralizujú pachy.