Kniha – Prírodné spôsoby liečenia

Prírodné spôsoby liečenia
Jadwiga Górnicka

Odborníčka na prírodnú medicínu dr. Górnicka odpovedá v knihe na otázky, aký význam majú pre naše zdravie prírodné a cenovo dostupné produkty ako propolis, jablčný ocot, ľanový olej, liečivý íl alebo aj obyčajná kapusta.

V knihe odhaľuje tajomstvo apiterapie, Budwigovej diéty a liečivých účinkov dnes už zabudnutého ricínového oleja či švédských bylín.
Autorka nezabúda ani na korenie, ktoré lieči, a pripája aj množstvo jednoduchých receptov na prípravu prírodných liečivých prostriedkov. Všetky odporúčania a rady, ako sa správne stravovať, vychádzajú z dlhoročnej lekárskej praxe autorky.

V knihe odpovedá na otázky, aký význam majú pre naše zdravie prírodné a cenovo dostupné produkty ako propolis, ľanový olej, liečivý íl alebo aj obyčajná kapusta.

obrázok knihy prirodné spôsoby liečenia

Jablčný ocot

Dr. Górnicka venuje jablčnému octu celú kapitolu vo svojej knihe Prírodné spôsoby liečenia.

Nespavosť
Ráno a večer po jedle vypite 2 čajové lyžičky jablčného octu s 2 čajovými lyžičkami medu na ½ šálky prevarenej vody.

Popraskaná koža
Na postihnuté miesto priložte zmes pripravenú z rovnakých dielov glycerínu, jablčného octu a odvaru alebo šťavy z koreňa lopúcha. Každé 2 dni pripravte novú zmes a používajte ju, až kým sa rana nezahojí.

Poštípanie hmyzom
Obklad z jablčného octu si prikladajte pomerne často, pretože ocot ľahko vyprchá.

Kŕčové žily
Nohy si ráno masírujte pohybom nahor a použite pritom roztok z odvaru z listov červeného hrozna (1 l vody, hrsť listov) a jablčného octu v pomere 1 : 3. Večer pite 1 čajovú lyžičku jablčného octu s ½ pohára prevarenej vody.

Bolesti hlavy
Na čelo si priložte obklad z gázy namočenej vo vodnom roztoku: 1/2 šálky studenej vody, 2 čajové lyžičky jablčného octu a 2 čajové lyžičky medu. Keď sa obklad ohreje, vymeňte ho. Takýto obklad si môžete priložiť aj na krk.

Viac tipov a receptov nájdete v knihe Prírodné spôsoby liečenia.

Jablčný ocot používať alebo nie?

Nie je to “zázrak” alebo “všeliek” ako niektorí tvrdia, ale očividne disponuje nejakými dôležitými zdravotnými účinkami, hlavne na cukor v krvi a kontrolu hmotnosti.

Na internete nájdeme mnoho rôznych tvrdení o jablčnom octe. Niektorí tvrdia, že dokáže zdvihnúť hladinu energie a že disponuje najrôznejšími zdravotnými účinkami. Bohužiaľ, mnohé z nich nie sú podporené vedou.
Netreba čakať na ďalšie štúdie, pretože na prírodné, zdraviu prospešné produkty sa mnoho výskumov nerobí. Pravdaže, nedostatok dôkazov neznamená, že tvrdenie je nepravdivé a osobná skúsenosť sa niekedy ukáže ako vedecky opodstatnená.

Z malého množstva dostupných dôkazov môže vyplývať, že jablčný ocot môže byť užitočný a je rozhodne dobrým kandidátom na vlastné experimentovanie. Prinajmenšom sa zdá byť bezpečný. Neexistujú žiadne vedľajšie účinky spojené s optimálnou konzumáciou.