Kniha – Ben Goldacre: Skorumpovaná farmácia

Skorumpovaná farmácia

Ako farmaceutické spoločnosti klamú lekára a škodí pacientom

Obrázok knihy skorumpovaná farmacia

Táto šokujúca kniha ukazuje, ako ľudia trpia a umierajú, pretože lekárska profesia pripustila, aby záujmy farmaceutického priemyslu predčili záujmy pacientov.

Doteraz najrozsiahlejšia dokumentácia trikov, pomocou ktorých farmaceutický priemysel dostáva k pacientom aj svoje neúčinné, či dokonca zdravie poškodzujúce lieky.

Ben Goldacre je vyhľadávaným autorom a rečníkom. Už jeho prvá kniha klamársky veda vydaná 2010 bola bestsellerom preloženým do osemnástich jazykov. Kritizoval v nej pseudovedy, ako to napokon robí na svojich webových stránkach “Bad Science“; o problematike lekárskych štúdií pravidelne píše aj pre britský The Guardian.

Je verejným tajomstvom, že výrobcovia liekov prifarbujú svoje produkty naružovo, presviedčajú lekárov o ich jedinečnosti a viac ako za výskum utrácajú za odovzdávanie skreslených informácií o svojich liekoch.
Šokujúcim zistením knihy britského lekára, bestsellerového autora a vedca Bena Goldacra, je obrovský rozsah týchto postupov na hranici zákonnosti a ich prepracovanosť a podiel odbornej tlače aj orgánov, ktoré majú priemysel regulovať, na podvodoch.

Goldacre detailne popisuje aj prípad chýbajúcich dát firmy Roche k Tamiflu. Za balenie tohto proti chripkového lieku minuli vlády mnohých krajín (na základe metaanalýzy platenej farmaceutmi) miliardy s cieľom zabrániť epidémii vtáčej chrípky. Pritom nezávislé štúdie preukázali, že Tamiflu len skracuje dobu choroby o pár hodín. Ani po niekoľkých rokoch žiadostí sa vedcom nepodarilo získať o účinnosti Tamil kompletné dáta, ktoré by obrovské výdavky oprávnila.

Kúpiť knihu
Ak si chcete prečítať, ako dochádza ku skresľovaniu vedy a ku skaze zdravotníckych služieb, tak je táto kniha pre vás.