Ako si dobre čistiť pleť

Dobré čistenie pleti

Čistenie pleti je dôležitý krok v starostlivosti o pleť, ktorý by ste nemali zanedbávať. Čistenie pleti pomáha odstraňovať nečistoty, zvyšky make-upu, prebytočný maz a mŕtve bunky z povrchu pleti. Tým sa zabraňuje upchávaniu pórov, vzniku akné a predčasnému starnutiu pleti. 

Dobré čistenie pleti je kľúčové pre zachovanie zdravého vzhľadu pleti. Základná ošetrujúca rutina by sa mala skladať z 5 krokov: čistenie tváre, exfoliácia odumretých kožných buniek, hydratácia, ochrana a regenerácia. 

Dôkladné odlíčenie určuje prvú fázu čistenia a je rovnako dôležité ako samotné čistenie pleti. Pre správne odličovanie a čistenie pleti je pravidelnosť kľúčová. Na trhu je dostupný rad odličovacích prípravkov, napr. čistiace gély, mlieka, micelárne vody, balzamy a oleje. Odličovacie oleje sú spojením niekoľkých prírodných olejov alebo olejov so syntetickými emolientmi a vyrábajú sa s emulgátorom alebo bez neho.

Dobre očistená pleť lepšie vstrebáva aktívne zložky a proces obnovy kožných buniek je efektívnejší, vďaka čomu máme menej vyrážok, nedokonalostí a zápalov, pleť je hydratovaná a zachováva si mladistvý vzhľad po dlhú dobu.

Ak hľadáte prírodné oleje na odličovanie pleti, môžete zvážiť tieto možnosti:

  1. Olivový olej: Obsahuje protizápalové a antioxidantové vlastnosti, pomáha hojiť rany a chrániť pred rakovinou kože. Vďaka vysokému obsahu olejovej kyseliny je vhodný pre suchú pleť.
  2. Slnečnicový olej: Obsahuje kyselinu linolovú, ktorá je ideálna pre mastnú pleť. Pomáha opravovať kožnú bariéru a bojovať proti rakovine.
  3. Avokádový olej: Obsahuje vitamín E, ktorý pomáha hydratovať a zjemňovať pleť. Je vhodný pre suchú a citlivú pleť.
  4. Jojobový olej: Má protizápalové vlastnosti a pomáha regulovať produkciu kožného mazu. Je vhodný pre mastnú a akné náchylnú pleť.
  5. Arganový olej: Pomáha regulovať produkciu kožného mazu a podporuje čistú pleť. Je vhodný pre mastnú a akné náchylnú pleť 
 dekoračný obrázok na temu pripravky na čistenie pleti

Časté otázky

Ako často by som si mal/a čistiť pleť?

Odpoveď na túto otázku závisí od typu a stavu vašej pleti.

Ak máte suchú alebo citlivú pleť, stačí ju čistiť raz denne, najlepšie večer pred spaním. Vtedy sa zbavíte všetkých nečistôt, ktoré sa nahromadili počas dňa, a pripravíte pleť na nočnú regeneráciu.                  

Ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť, mali by ste ju čistiť dvakrát denne, ráno a večer. Ráno sa zbavíte prebytočného mazu, ktorý sa vylučuje počas spánku, a pripravíte pleť na nanesenie make-upu. Večer sa zbavíte make-upu a nečistôt z prostredia, ktoré by mohli upchať póry a spôsobiť zápaly. 

Ak máte aknóznu alebo problematickú pleť, môžete ju čistiť aj trikrát denne, ale opatrne, aby ste ju nepodráždili. Medzi rannym a večerným čistením môžete použiť jemný micelárny roztok alebo tonikum na osvieženie pleti

Aký typ čistiaceho prípravku by som mal/a používať?

Výber čistiaceho prípravku by mal tiež zodpovedať typu a stavu vašej pleti.  

Ak máte suchú alebo citlivú pleť, stačí ju čistiť raz denne, najlepšie večer pred spaním. Vtedy sa zbavíte všetkých nečistôt, ktoré sa nahromadili počas dňa, a pripravíte pleť na nočnú regeneráciu. Vyhýbajte sa príliš agresívnym alebo vysušujúcim prípravkom, ktoré obsahujú alkohol, parfumy alebo umelé farbivá. Namiesto toho používajte jemné krémy, gély alebo oleje na báze rastlinných zložiek, ktoré hydratujú a zjemňujú pleť.  

Ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť, siahnite po prípravkoch, ktoré regulujú tvorbu mazu a majú antibakteriálne účinky. Môžete používať peny, gély alebo micelárne vody s obsahom kyseliny salicylovej, zinku alebo rastlinných extraktov.  

Ak máte aknóznu alebo problematickú pleť, vyberte si prípravky, ktoré nielen čistia, ale aj liečia a upokojujú pleť. Skúste používať špeciálne produkty pre akné s obsahom benzoylperoxidu, kyseliny azelaovej alebo retinoidov.

Ako správne čistiť pleť?

Správne čistenie pleti by malo prebiehať v niekoľkých krokoch. Najprv si umyte ruky a navlhčite tvár teplou vodou. Potom naneste malé množstvo čistiaceho prípravku na tvár a jemne ho vmasírujte do pleti kruhovými pohybmi. Nezabudnite na krk a dekolt. Nechajte prípravok pôsobiť podľa návodu na obale a potom ho opláchnite teplou vodou. Osušte tvár uterákom bez trenia. Pokračujte tonizovaním a hydratovaním pleti podľa potreby.

Tonizovanie pleti je ďalší krok, ktorý pomáha zúžiť póry, vyrovnať pH pleti a pripraviť ju na ďalšiu starostlivosť. Používajte tonikum, ktoré je vhodné pre váš typ pleti a neobsahuje alkohol. Naneste ho na vatový tampón a jemne prejdite po tvári, krku a dekolte. Nechajte tonikum vsiaknuť do pleti.

Hydratovanie pleti je posledný krok, ktorý dodáva pleti vlhkosť, výživu a ochranu. Používajte hydratačný krém, ktorý je vhodný pre váš typ pleti a prípadne obsahuje aj ochranný faktor SPF. Naneste ho na tvár, krk a dekolt a jemne ho vklepte do pleti.

Aké sú najväčšie chyby pri čistení pleti?

– Používanie nevhodného čistiaceho prípravku pre váš typ pleti.

– Používanie príliš horúcej alebo studenej vody.

– Používanie hrubých špongií, kefiek alebo peelingov, ktoré poškodzujú pleť.

– Používanie príliš veľkého množstva čistiaceho prípravku.

– Príliš dlhé nechávanie čistiaceho prípravku na tvári.

– Príliš časté čistenie pleti.

– Zanedbávanie čistenia pleti pred spaním alebo po cvičení.

– Zabúdanie na čistenie krku a dekoltu.

Pleťové prípravky na čistenie pleti

Obrázok ženy pri čistení pleti

Pleťové prípravky na čistenie pleti sú kozmetické výrobky, ktoré slúžia na odstránenie nečistôt, make-upu, mŕtvych buniek a prebytočného mazu z povrchu pokožky. Existuje niekoľko druhov pleťových prípravkov na čistenie pleti, ktoré sa líšia podľa zloženia, konzistencie, účinku a spôsobu použitia. V tomto článku si predstavíme najbežnejšie typy pleťových prípravkov na čistenie pleti a ich výhody a nevýhody.

 Gély na čistenie pleti

Gély na čistenie pleti sú ľahké a transparentné prípravky, ktoré sa nanášajú na vlhkú pleť a vytvárajú jemnú penu. Sú vhodné pre mastnú a zmiešanú pleť, pretože majú vysoký obsah povrchovo aktívnych látok, ktoré dokážu rozpustiť maz a nečistoty. Gély na čistenie pleti môžu mať aj antibakteriálne a protizápalové zložky, ktoré pomáhajú pri akné. Nevýhodou gélov na čistenie pleti je, že môžu byť príliš agresívne pre citlivú a suchú pleť a spôsobovať jej vysušenie a podráždenie.

 Peny na čistenie pleti

Peny na čistenie pleti sú podobné gélovým prípravkom, ale majú už hotovú penivú konzistenciu, ktorá sa ľahko aplikuje na pleť. Peny na čistenie pleti sú tiež vhodné pre mastnú a zmiešanú pleť, pretože dobre odstraňujú prebytočný maz a nečistoty. Peny na čistenie pleti môžu byť tiež obohatené o rôzne účinné látky, ako sú vitamíny, antioxidanty, kyselina salicylová alebo kyselina hyalurónová. Nevýhodou pén na čistenie pleti je, že môžu byť tiež príliš drastické pre suchú a citlivú pleť.

Mlieka na čistenie pleti

Mlieka na čistenie pleti sú krémové prípravky, ktoré sa nanášajú na suchú pleť a jemne masírujú. Sú vhodné pre suchú a citlivú pleť, pretože majú nižší obsah povrchovo aktívnych látok a vyšší obsah hydratačných a zjemňujúcich zložiek, ako sú oleje, maslá, glycerín alebo panthenol. Mlieka na čistenie pleti dobre odstraňujú make-up a nečistoty bez toho, aby narušovali prirodzený ochranný film pokožky. Nevýhodou mliek na čistenie pleti je, že nemusia byť dostatočne účinné pri odstraňovaní mastnoty a môžu zanechávať mastný film na pleti.

Micelárne vody

Micelárne vody sú ľahké a bezfarebné prípravky, ktoré sa nanášajú na vatový tampón a jemne utierajú po pleti. Sú vhodné pre všetky typy pleti, pretože obsahujú malé častice (micely), ktoré dokážu zachytiť nečistoty, make-up a maz a zároveň hydratovať a upokojovať pleť. Micelárne vody sú praktické a rýchle, pretože nevyžadujú oplachovanie. Nevýhodou micelárnych vôd je, že nemusia byť dostatočne silné na odstránenie vodoodolného make-upu alebo hlboko usadených nečistôt.

 Oleje na čistenie pleti

Oleje na čistenie pleti sú olejové prípravky, ktoré sa nanášajú na suchú pleť a masírujú. Sú vhodné pre všetky typy pleti, pretože oleje dokážu rozpustiť olejové nečistoty, make-up a maz bez toho, aby odstraňovali prirodzené oleje z pokožky. Oleje na čistenie pleti môžu obsahovať rastlinné oleje, minerálne oleje alebo syntetické estery. Po masáži sa olej zmení na emulziu, ktorá sa ľahko opláchne vodou. Nevýhodou olejov na čistenie pleti je, že môžu byť mastné a ťažké na použitie.

Zhrnutie

Pleťové prípravky na čistenie pleti sú dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť, pretože pomáhajú udržiavať pleť čistú, zdravú a žiarivú. Pri výbere pleťového prípravku na čistenie pleti je potrebné brať do úvahy typ pleti, preferencie a očakávania. Všeobecne platí, že gély a peny sú vhodnejšie pre mastnú a zmiešanú pleť, mlieka a oleje pre suchú a citlivú pleť a micelárne vody pre všetky typy pleti. Dôležité je tiež dodržiavať správny spôsob použitia a frekvenciu čistenia pleti podľa potrieb pokožky.