Poznáte kalanetiku?

Ešte pred pár rokmi bola považovaná kalanetika za cvičenie, ktoré doslova zázrakom za pár týždňov dokázalo s postavou urobiť divy. Potom však bolo vytlačené inými modernejšími typmi cvičenia a na toto sa postupne zabudlo.

O cvičení kalanetiky

Kalanetika je vhodná pre všetkých bez ohľadu na vek a fyzickú kondíciu. Cvičenie je totiž veľmi ľahké a hodí sa aj v tehotenstve alebo dokonca, ak máte problémy s chrbtom. Ide totiž o veľmi jednoduché cvičenie, ktoré zvládne úplne každý. Cviky sú založené na drobných pohyboch a na správnom prevedení.

Poznáte kalanetiku - ilustračné foto

Cvičte kalanetiku doma

Občas trebárs idete na kalanetiku do telocvične, zapotíte sa, ale žiadne veľké rozdiely ste na svojej postave nespozorovali. My sme pre vás ale pripravili program, vďaka ktorému získate práve pomocou kalanetiky vysnívanú postavu.

Takto začína článok na internete o cvičení kalanetiky, na ktorý som dostal tip. Toto cvičenie je na stránkach www.zena.atlas.cz
Možno sa niekomu bude páčiť a vyskúša sformovať svoju postavu týmto cvičením. Polhodinka denne stačí

Cvičebný program, vďaka ktorému si sformujete postavu už za dva týždne, je založený na pravidelnom cvičení po menších dávkach.
Je nutné každý deň opakovať predpísané cviky. Vyhraďte si na ne pravidelnou polhodinku, o ktorej viete, že budete mať určite čas, náladu či silu cvičiť. Ak raz vynecháte, postava si to zapamätá a vráti sa späť. Predpísaných cvikov je šesť, ktoré sa opakujú po sadách.

Cvik č. 1: Zadoček a stehna
Ľahnite si na zem a nohy si položte na posteľ tak, aby ste ich mala vyvýšené. Od pat až po kolena by mali ležať na posteli. Zdvíhajte panvu do vzduchu, a tak budete posiľovať stehna a bedrá. Cvik preveďte šestnásťkrát v jednej sade (celkom desať sad). Dohromady teda zdvihnete boky stošesťdesiatkrát. Nebojte sa, to číslo sa zdá byť hrozné ale cvik sám o sebe nie je ťažký a zvládne ho a tá, ktorá bežne necvičí.
Cvik č. 2: Bruško
Nohy si nechajte položené na posteli, dejte si ruky za hlavu a zdvíhajte sa ako pri sklápačkách . Pretože sa tento cvik prevádza znova v desiatich sériách po šestnástich, nemusíte sa zdvíhať až úplne hore, stačí jemné kmitanie.
Cvik č. 3: Podbruško
I spodné brušné svaly potrebujú spevniť. Zostaňte ležať na zemi v rovnakej pozícii, ale teraz do vzduchu zdvíhajte nohy. Chrbát majte kľudne položený na tvrdej podložke. Nohy nikdy nepoložte na posteľ! Opäť vykonajte stošesťdesiatkrát.
Cvik č. 4: Stehna
Ľahnite si na bok, spodní nohu skrčte do uhla 90° a hornú dvíhajte natiahnutú. Každou nohou preveďte cvik v troch sadách po šestnásťkrát.
Cvik č. 5: Vnútorná strana stehien
Zostaňte ležať na boku. Spodnú nohu nechajte rovno natiahnutú, hornú pokrčte v kolene a prehoďte cez tú spodnú ako most. Tu zdvíhajte, ale nie ťahom, opäť v troch sadách po šestnásťkrát.
Cvik č. 6: Boky
Kľaknite si na zem tak, aby ste stála na kolenách (a nesedela na zadočku). Zdvihnite ruku hore do strany a natiahnite sa za ňou. V rovnakej chvíli si sadnite zadočkom na opačnú stranu, než kam smeruje vaša ruka. Mala by ste cítiť ťah v svaloch na boku v páse. Opakujte v piatich sadách po šestnásťkrát.

Tieto cviky by vám mali zabrať zhruba pol hodinu denne. Po pravidelnom dvojtýždennom cvičení by ste mala mať už viditeľné spevnenie a sformované všetky problematické partie tela. Najlepšie výsledky však dosiahnete, ak budete cvičiť aj ďalej a to pravidelne.

Kde zohnať materiály na cvičenie?

Ďalšie cvičenie nájdete v magazíne zeny.cz a nájdete tu až tri časti cvičenia kalanetiky

Kedysi sa dali knihy bežne kúpiť v kníhkupectve, teraz knihy zakúpite iba v antikvariáte, bazáre alebo sa môžete opýtať rodičov či starých rodičov, či ju doma nemajú. DVD sa v nových edíciách stále predávajú a to nielen u nás, ale aj v zahraničí.
Na video online sa môžete pozrieť aj na youtube, kde si už ľahko vyberiete.

Máte s kalanetikou skúsenosti? Pomohlo vám toto cvičenie vytvarovať telo?