Aké sú najčastejšie zlozvyky, ktoré nás prenasledujú každý deň?

Dnes sa povenujeme téme, ktorú dobre poznáme, ale neradi o nej hovoríme – našim zlozvykom. Každý z nás ich má, niektoré sú neškodné, iné dokážu poriadne skomplikovať život. Pozrime sa spolu na tie najčastejšie zlozvyky, ktoré nás Slovákov (a vlastne ľudí všeobecne) prenasledujú.

Tie každodenné maličkosti, ktoré robíme automaticky

Nemyslím si, že som jediný, kto sa občas pristihne pri niektorom z tých drobných zlozvykov, ktoré robíme skoro podvedome. Hryzenie nechtov, hranie sa s vlasmi, škrípanie zubami… Tieto „maličkosti“ síce vyzerajú nevinne, ale časom môžu spôsobiť problémy.

Hryzenie nechtov – klasika medzi zlozvykmi! Priznám sa, aj ja som s tým bojoval. Koľkí z vás si automaticky začnú obhrýzať nechty, keď sa nudia alebo sú v strese? Okrem toho, že to nevyzerá najlepšie, je to aj hygienický problém. Viete, koľko baktérií máme pod nechtami? Radšej nechcite vedieť!

Ťahanie a krútenie vlasov – tento zlozvyk je obzvlášť rozšírený medzi ženami, ale chlapi, ruku na srdce – niektorí z vás si tiež neustále upravujete ofinu alebo krútite vlasy okolo prsta. Dlhodobé ťahanie vlasov môže viesť k ich rednutiu, čo nikto z nás nechce.

Škrípanie zubami – bŕŕŕ, zvuk, ktorý dokáže druhú osobu priviesť do šialenstva! Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že v noci alebo počas dňa škrípu zubami. Nielen že to ničí sklovinu, ale môže to spôsobiť aj bolesti hlavy a čeľuste.

Zlozvyky - obrázok ženy , ktorá si hryzie nechty

Technológie a naše nové zlozvyky

Ruku na srdce – moderná doba priniesla aj nové zlozvyky. Vsadím sa, že minimálne jeden z tých nasledujúcich vám bude povedomý.

Neustále kontrolovanie telefónu – koľkokrát za hodinu skontrolujete svoj smartfón? Päťkrát? Desaťkrát? Viackrát? Tento zlozvyk je také nenápadné požieranie času, že si ani neuvedomujeme, koľko hodín strávime scrollovaním po sociálnych sieťach. Myslím, že nepreháňam, keď poviem, že priemerný Slovák skontroluje mobil viac ako 50-krát denne.

Prokrastinácia online – „Ešte jeden článok a idem pracovať.“ „Len jeden diel seriálu a potom sa začnem učiť.“ Poznáte to? Ja áno! Internet je úžasný nástroj, ale aj dokonalý spôsob, ako odložiť všetko, čo musíme urobiť. A potom sa čudujeme, že nám nič nevychádza a nestíhame termíny.

Netflix maratóny – keď si povieme, že si pozrieme „len jednu epizódu“ a zrazu je tri ráno a my máme za sebou celú sériu. Tento moderný zlozvyk nás okráda nielen o čas, ale aj o kvalitný spánok.

Zlozvyky v stravovaní, ktoré nás ničia

Keď už hovoríme o zlozvykoch, nemôžeme vynechať tie, ktoré sa týkajú jedla. Slováci sú známi svojou láskou k dobrému jedlu, ale nie vždy sú naše stravovacie návyky ideálne.

Jedenie v zhone – typický moderný problém. Obedy hltáme pri počítači, raňajky jeme v aute cestou do práce a večeru často konzumujeme pred televízorom. Takéto rýchle jedenie vedie k prejedaniu sa, pretože mozog nestíha zaregistrovať pocit sýtosti.

Večerné maškrtenie – poznáte ten pocit, keď večer otvoríte chladničku „len tak nakuknúť“, čo tam je? A zrazu stojíte s vidličkou v ruke a dojedate zvyšok včerajšej večere alebo celú tabuľku čokolády? Tento zlozvyk je obzvlášť zákerný, pretože kalórie prijaté večer sa ukladajú ľahšie ako tie počas dňa.

Príliš veľa kávy – my Slováci milujeme našu kávičku (alebo dve, alebo tri…). Ale priznajme si, že niekedy to s tým kofeínom preháňame. Nadmerná konzumácia kávy môže viesť k nespavosti, úzkostiam a závislosti.

Naše finančné zlozvyky

Teraz sa dostávame k trochu citlivejšej téme – k peniazom. Aj v tejto oblasti máme svoje zlozvyky, ktoré nám robia dieru do peňaženky.

Impulzívne nakupovanie – „Výpredaj? Musím tam ísť!“ Nakupovanie bez rozmyslu nás často privedie k tomu, že míňame peniaze na veci, ktoré vlastne nepotrebujeme. A potom sa čudujeme, prečo na konci mesiaca ledva vyjdeme s výplatou.

Neuvedomovanie si drobných výdavkov – káva v kaviarni každý deň, obedy v reštaurácii, malé nákupy „len za pár eur“… Tieto drobné výdavky sa môžu nasčítať na prekvapivú sumu. Keď si to spočítate, možno zistíte, že mesačne utratíte za kávu viac ako za internetové pripojenie!

Žitie na dlh – bohužiaľ, pre niektorých z nás sa stalo normálnym žiť „od výplaty k výplate“ a používať kreditné karty na bežné výdavky. Tento zlozvyk nás môže dostať do začarovaného kruhu dlhov, z ktorého sa ťažko dostáva.

Vzťahové zlozvyky, ktoré ničia naše spojenia s druhými

V neposlednom rade sú tu zlozvyky, ktoré ovplyvňujú naše vzťahy – či už s partnermi, rodinou alebo priateľmi.

Neustále skákanie do reči – priznajme si, koľkí z nás dokážu naozaj počúvať? Často už premýšľame nad odpoveďou ešte predtým, než druhá osoba dohovorí. Tento zlozvyk bráni skutočnej komunikácii a porozumeniu.

Neustále sťažovanie sa – ach, to typické slovenské frflanie! „Všetko je zlé, nič nefunguje, počasie je príšerné, politika stojí za nič…“ Negatívne myslenie a sťažovanie sa môže byť návykové a odpudzuje ľudí okolo nás.

Neschopnosť povedať „nie“ – mnohí z nás trpia týmto zlozvykom, najmä v práci. Snažíme sa byť milí a ústretoví, ale nakoniec sa zavalíme povinnosťami, ktoré ani nie sú naše, a potom cítime hnev a frustráciu.

Aké sú bežné zlozvyky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie?

Okrem závažnejších zlozvykov ako fajčenie a častá konzumácia alkoholu, medzi menej nápadné, ale potenciálne škodlivé zlozvyky patria napríklad:

  • Nevhodný prístup k stravovaniu (nepravidelné, rýchle, neskoro večer).
  • Sedenie s prekríženými nohami (spomaľuje krvný obeh, môže viesť k opuchom a problémom s chrbticou).
  • Nosenie nevhodného typu topánok (bolesti nôh a chrbtice).
  • Čas strávený na mobile/vo virtualite (strata sociálnych zručností, psychické a fyzické problémy).
  • Fajčenie a užívanie nikotínových vrecúšok/žuvacieho tabaku (ťažká závislosť, psychické a fyzické zdravotné riziká).
  • Konzumácia energetických nápojov (poškodenie nervových buniek, abstinenčné príznaky, negatívne vplyvy na zdravie).
  • Pornografia (rýchle uvoľňovanie dopamínu, stav podobný závislosti, problémy v reálnych vzťahoch, skreslené predstavy o sexualite).
  • Bruxizmus (škrípanie zubami, vedie k obrusovaniu a citlivosti zubov).
  • Zlozvyky v dentálnej hygiene (používanie tvrdej kefky, prílišný tlak, nesprávna technika čistenia – vedie k poškodeniu skloviny).

Zlozvyky, Ako sa ich zbaviť?

Teraz, keď sme si prešli celý rad bežných zlozvykov, možno rozmýšľate, ako sa ich zbaviť. Tu je pár tipov:

  1. Uvedomenie – prvý krok je priznať si, že máte zlozvyk. Nemôžete zmeniť niečo, čoho si nie ste vedomí.
  2. Nahraďte zlozvyk niečím pozitívnym – namiesto toho, aby ste sa snažili len „prestať“, nájdite alternatívu. Napr. namiesto hryzenia nechtov si môžete vždy, keď cítite nutkanie, natrieť na ruky krém.
  3. Postupné zmeny – nesnažte sa zbaviť všetkých zlozvykov naraz. Vyberte si jeden a sústreďte sa naň.
  4. Odmeňte sa – keď dosiahnete pokrok, doprajte si malú odmenu. Pozitívne posilnenie funguje!
  5. Buďte k sebe milí – zlyhania sú súčasťou procesu. Ak sa vrátite k starému zlozvyku, neznamená to, že ste zlyhali úplne. Začnite znova!

Zlozvyky súhrn

Zlozvyky sú súčasťou ľudskej prirodzenosti. Niektoré sú neškodné, iné nám môžu spôsobovať problémy. Dôležité je uvedomiť si ich a postupne pracovať na zlepšení.

A pamätajte, že nie všetky „zlozvyky“ musia byť nevyhnutne zlé. Občas si dopriať kúsok čokolády alebo stráviť večer pozeraním seriálu nie je tragédia. Kľúčom je rovnováha a vedomé rozhodovanie o tom, čo robíme.

Tak, a teraz sa priznajte – koľko z týchto zlozvykov ste u seba rozpoznali? 😉 Napíšte mi do komentárov, s ktorými bojujete a aké máte tipy na ich prekonanie. Možno sa navzájom inšpirujeme!

Zatiaľ sa majte a snažte sa aspoň jeden zlozvyk tento týždeň nahradiť niečím pozitívnym. Dajte mi vedieť, ako sa vám darí!Upraviť