Rôzne zaujímavosti v Chorvátsku

Kornati

Keď prídete na ostrovy Kornati možno vás v prvom momente zmätie ostrosť bielej kamennej krajiny s ukľudňujúcou modrou farbou mora, ktoré ukrýva nekonečné tajomstvá svojich obyvateľov. Avšak keď spoznáte tento prírodný fenomén, uvedomíte si, že sa vlastne fantasticky dopĺňajú.
Výlet na Kornati bude v každom prípade významnou kockou v skladačke Vašej návštevy Chorvátska, pretože prechádzka ostrovmi bude zaujímavou prehliadkou minulosti a kornatská krása vás presvedčí, že tu príroda myslela na všetko. Nechajte si čas spoznať všetky krásy, ktoré skrývajú Kornat a kto vie, možno Vás táto divá krása podporí aby ste v sebe našli dávno zabudnuté hodnoty.

Národný park Plitvické jazerá

Plitivické jazerá> patria medzi najkrajšie prírodné pamiatky v Európe. V roku 1979 UNESCO zaradilo Plitvice do zoznamu svetového prírodného dedičstva. Národný park Plitvické jazerá s celkovou rozlohou 266 km2 sa skladá zo 16 terasových jazier, vzájomné spojených vodopádmi a kaskádami. Prvé jazero je umiestnené v nadmorskej výške 636 metrov a posledné, 8 km južnejšie, sa nachádza vo výške 133 metrov. Najväčšia hĺbka jazera je 46 metrov a prírodným fenoménom Plitvíc je priehľadná voda v jazerách, ktoré dosahujú hĺbku viac ako 8 metrov.

Legendárna pláž – Zlatni Rat

Pláž Zlatni Rat, sa nachádza azda v každom propagačnom filme alebo letáku o Chorvátsku. Nájdete ju na juhu ostrova Brač, v letovisku Bol a patrí k najväčším letoviskám ostrova. Môžete sa tam dostať trajektom napríklad aj z Makarskej.
Pláž má svoj typický tvar trojuholníkového rohu (podľa ktorého dostala svoj ​​názov) a je tvorená drobnými okruhliakmi. Morské prúdy si s nimi každý deň pohrávajú, a tak sa tvar tejto pláže priebežne mení – špica je niekedy zatočená doprava a inokedy zase doľava.
Zlatni Rat je populárny a kto ho chce vidieť, musí obetovať desiatky eur. To, čo je v mnohých chorvátskych letoviskách zadarmo, je na tejto pláži platené. A ceny sú riadne predražené.

Chorvátska gastronómia

Chorvátska gastronómia zvlášť na pobreží a na ostrovoch sa zakladá na tradícii prírodnej a zdravej stredozemskej stravy založenej na zeleninových jedlách s olivovým olejom, rybách mušliach, víne, kozom a ovčom syre a z ovocia je založená na citrusových plodoch, maraskách (prímorských višniach), figách, mandliach.
Osobitosťou chorvátskej kuchyne je spôsob ktorým sa jedlá pripravujú a lekári ho oceňujú ako veľmi zdravý. Najmä zelenina sa varí na malom množstve vody a keď je hotová pridá sa olivový olej a posype sa bylinkovým korením ako je rozmarín, šalvia, bazalka a majorán. Ryba sa pripravuje na spôsob “brudet” (rybí guláš), na “lešo” (varí sa vo vode) alebo pečie na grile a mäso pečené pod pekom (pečené v uzavretej nádobe umiestnenej v žeravých uhlíkoch) získa jedinečnú chuť.
Ako predjedlo sa ponúkajú rôzne druhy syrov, údený, nezrelý, alebo v oleji a podávajú sa s pršutom a olivami. Aj keď sa ako dezert odporúča čerstvé alebo sušené ovocie, koláče a cukrovinky sa pripravujú výhradne s ovocím a orechmi.

Pozrite si aj ceny potravín v Chorvátsku

Chorvátske vína

  • Istria i Kvarner: vrbnička žlahtina, malvazija, chardonnay, merlot, teran, borgonja, muškat bijeli
  • Severná dalmácia: primoštenski babić, drniški merlot, debit (popularno bijelo vino regije)
  • Stredná a južná dalmácia: : dingač i postup, carsko i kneževo vino, potomje, pelješac, putniković, rukatac, sv. Ana, bolski plavac, bolski opolo, bogDeňuša, drnekuša, parč, mekuja, pelegrin, zlatan otok, pošip, maraština, grk, plavac, admiral, lastovska maraština, viška vugava, Prošek ako likérové víno alebo dezertné víno ktoré sa vyrába vo vinárniach.