Múzeum – Luxor
Nakoľko sa v Luxore (známe tiež pod názvami Téby alebo Veset) nachádza viac 50% starovekých egyptských pokladov, označujú ho ako najväčším múzeom pod šírym nebom a právom patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v celom Egypte.
V minulosti bol Luxor hlavným mestom Egypta. V súčasnosti je to menšie mesto, v ktorom žije približne 40 000 obyvateľov a nachádza sa 700 km južne od hlavného mesta Káhiry. Karnak, Luxor, Madínet Habu, Údolie kráľov a lokality v blízkom okolí tvoria archeologickú a turistickú oblasť, kde sú v úzkom priestore najviac sústredené pamiatky starovekého Egypta. Ide o lokality, ktoré už v čase antického Ríma lákali turistov z celého Stredomoria.
Chrám boha Amona v Luxore
Patrí k najväčším a naj impozantnejším v Egypte. Najväčší zážitok Vás čaká, ak ho navštívite pri večernom osvetlení. Faraón Amenhotep III. ho dal vybudovať priamo v meste na brehu Nílu. Bol určený pre božiu rodinu – boha Amona, jeho manželku Mut a syna Chonseva. Dominantou chrámu
Údolie kráľov a kráľovien
Na západnom brehu Nílu leží známa “ríša mŕtvych”. Kráľovské hrobky pochádzajú z obdobia od 18. do 20. dynastie. Faraóni boli pochovávaní do hrobov vytesaných v skalách takmer 500 rokov. Ich steny doteraz zdobia nádherné reliéfy, posvätné hieroglifické nápisy a pestrofarebné maľby. V neďalekom Údolí Kráľovien sa nachádzajú hrobky kráľovien, princezien a kráľovských detí. V tejto oblasti je najznámejšou pamiatkou chrám kráľovnej Hatšepsut a neďaleké Memnonove kolosy.
Jedna zaujímavosť
Skupine egyptológov sa podarilo zrekonštruovať podobizeň legendárnej egyptskej kráľovnej Nefertiti. Tvár vládkyne vytvoril tím archeológov, ktorí veria, že v jednej z hrobiek v luxorskom Údolí kráľov objavili múmiu Nefertiti, manželky kacírskeho kráľa Amenhotepa IV. – Achnatona zo 14. storočia.
Skeptici sa však domnievajú, že podobnosť tváre objavenej múmie s dvoma sochami Nefertiti, ktoré predtým v Egypte našla skupina nemeckých archeológov, ešte nemožno považovať za spoľahlivý dôkaz identity. Nefertiti žila pred viac ako 3000 rokmi. Bola manželkou egyptského faraóna Amenhotepa IV., ktorý v krajine zaviedol nové náboženstvo a vystaval nové hlavné mesto Amarna. Niektorí archeológovia sa domnievajú, že vládla ešte tri roky po smrti svojho manžela, zatiaľ čo iní sú presvedčení, že kráľovná zomrela ešte počas vlády faraóna.
Zdroj: www.cestovanie.sme.sk, 15. 8. 2003