Káhira, hlavné mesto Egypta. V tejto najväčšej metropole afrického kontinentu a arabského sveta žije 17 miliónov ľudí (údajne je ich vraj podstatne viac) a 4 milióny do mesta dochádzajú denne najmä kvôli práci.
Vyznať sa v Káhire v tomto obrovskom labyrinte s kopcom uličiek, ulíc a mostov nie je jednoduché a ozaj najlepšou radou pre prvé zorientovanie sa je – prenajať si auto so šoférom, alebo absolvovať organizovanú prehliadku pozoruhodností a ušetriť si tým veľa drahocenného času a nervov.
Z námestia sa ulicou Talaat Harb dostanete na začiatok nákupnej a obchodnej ulice Kasr al-Nil. Po oboch stranách týchto tepien je mnoho kín, kaviarní, čajovní a reštaurácii, kam je možno sa uchýliť pred ruchom celodenného obchodovania. Večer sú ulice jasne osvetlené a preplnené návštevníkmi, ktorí si pozerajú výklady obchodov alebo sa len tak prechádzajú.
Mesto mešít
Káhira je veľmi staré islamské mesto s nespočetnými mešitami.
Najznámejšia z nich je v roku 879 n. l. postavená Ahmed-ibn-Tulunom a je najväčšou mešitou v Káhire a treťou najväčšou na svete. Mešity – slúžia najmä na vykonávanie piatich hlavných modlitieb počas dňa. Všetkých veriacich k modlitbám často zvoláva muezín z vysokej štíhlej veže nazývanej minaret.
Egyptské archeologické múzeum
Toto múzeum založil francúzsky egyptológ Auguste Mariette v roku 1857 – hlavne kvôli vtedajšiemu stálemu vývozu egyptských starožitností do bohatej cudziny. Svoj cieľ dosiahol a Egyptské múzeum vlastní dnes najkompletnejšiu a najväčšiu zbierku egyptských starožitnosti.
Múzeum mapuje 5 000 ročnú egyptskú históriu. Vo viac ako 50 miestnostiach je vystavených takmer 120 tisíc exponátov, ktoré zahŕňajú nádherné kolosálne sochy, rôzne sfingy, sarkofágy a rakvy, múmie faraónov, šperky, nábytok, nádoby, zbrane atď.
Metro v Káhire
Káhirské metro má iba dve trasy, čo je na také veľké mesto málo, no ale je to jediné metro na africkom kontinente. Istotne patrí medzi najlacnejší spôsob dopravy v meste preto sa ním denne prepravuje veľký počet ľudí.