Chorvátsko – zdravotná starostlivosť

Zahraniční turisti nemusia platiť za služby lekárskej pohotovosti ak existuje medzi Chorvátskom a krajinou z ktorej prichádzajú podpísaná dohoda o zdravotnej starostlivosti. V opačnom prípade musí poplatok za lekárske služby zaplatiť priamo pacient podľa cenníka.

Nemocnice a kliniky sa nachádzajú vo väčších mestách, ambulancie a aj lekárne nájdete vo všetkých menších mestách.

Prevencia

Napriek dobrej zdravotnej starostlivosti je najlepšie ak podniknete všetky opatrenia aby sa vyhli nepríjemnostiam na ceste. Najvážnejšie je vyhnúť sa prehnanému vystavovaniu sa slnku, nosiť klobúk a kvalitné slnečné okuliare a používať opaľovacie mlieko s vysokým ochranným faktorom hlavne počas najteplejšej časti dňa (od 11 do 15 hod.).

Pite veľa vody aby ste sa vyhli pocitu únavy a dehydrácie. Voda z vodovodu je pitná ( v prípade, že nie je to jasne vyznačené) Pramenistá voda vo fľašiach sa predáva vo všetkých obchodoch. Neodporúčame vám plávať hneď po jedle, preto vyčkajte aspoň dve hodiny predtým ako po jedle skočíte do vody.

Morskí ježkovia na Jadrane
Morskí ježkovia majú radi čisté more chorvátskeho Jadranu a najlepšou ochranou proti ich pichliačom sú umelohmotné alebo iné topánky vhodné do vody.

Chorvátsko – dôležité telefónne čísla

polícia : 92 (policija)

rýchla lekárska pomoc : 94 (hitna pomoč)

Pomoc na ceste: 987
taxi: 970
Všeobecné informácie: 981
Informácie o miestnych a medzimestských telefónnych číslach: 988
Informácie o medzinárodných telefónnych číslach: 902
Predpoveď počasia a stav na cestách: 060 520 520