Alexandria – Egypt

Alexandria

alexandriaMesto založil 332-331 pred Kr. Alexander Veľký ako budúce hlavné mesto svojej ríše a je po ňom pomenované. Architektom bol Deinokrates. Po smrti tu bol Alexander Veľký pochovaný v mauzóleu.

Potom sa moci v Egypte ujali Ptolemaiovci. Ptolemaios I. Sófer z mesta urobil svoje hlavné mesto (od roku 305 pred Kr.) a sídlo umelcov a vzdelancov.

Za jeho vlády tu vznikla známa alexandrijská knižnica (1 000 000 zväzkov), Museion (bývali tu a študovali učenci), maják na ostrove Faros a Serapeum (chrám zasvätený Serapidovi).

Ptolemaiovci dali postaviť aj kráľovský palác a mauzóleum. Mesto zostalo hlavným až do roku 30 pred Kr. V meste sa sústreďoval svetový obchod (tranzitný prístav pre celé východné Stredomorie a pre obchod s Indiou a Čínou), preto už v 1. storočí pred Kr. mesto malo pol milióna obyvateľov (Grékov, Egypťanov, Židov).
zdroj Wikipedia

Lokalita Alexandria

Rušné moderné stredisko, ktoré sa nachádza na severe Egypta. Je zároveň druhým najväčším mestom a prístavom v zemi. Samotné mesto je pomenované po svojom zakladateľovi Alexandrovi Veľkom, ktorého kedysi dávnu prítomnosť dokazuje veľké množstvo historických pamätihodností.
Nájdete tu mnoho kvalitných hotelov, piesočných pláží, reštaurácií a obchodov.

 

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.